חברות טכנולוגיות מוציאות פיתוח מישראל: עולם בהפרעה, לא רק בקמעונאות

תמונה: שאטרסטוק

השבועות האחרונים הציפו את העיתונות במאמרים על עולם הקמעונאות – מכניסתה הצפויה, או אולי ברווז עיתונאי, של אמזון ועד הקפאת ההליכים של הוניגמן. ברור לכולם שמשהו קורה כאן והעולם לא כמנהגו נוהג. פשיטות הרגל המפורסמות מארה”ב, טויס אר אס, סיפורי הפילים הלבנים על הקניונים הריקים ועוד – חשבנו שאלו סיפורי מיתון אמריקאים אבל הם כבר כאן אצלנו. זה עוד חלק מתופעת עולם בהפרעה

מערבולת הפרעה, תגובת שרשרת כבר החלה בשוק הישראלי

פשיטת רגל של רשת קמעונאית ותיקה היא רק סממן ראשון שכן גם הגדולות מדברות על קשיים: פוקס, קסטרו – כולם. לא רק רשתות ולא רק אופנה, המעבר לשימוש באינטרנט והנסיעות לקניות זולות בחו”ל באמצעות חברות התעופה הזולות משפיעים על כלל השרשרת.

אז קמעונאות – אופנה, אלקטרוניקה, ריהוט, אביזרים שונים ואפילו רכב (כן יש ישראלים שקונים רכב באינטרנט) הכל כבר אפשרי וצומח בקצבים מהירים מאוד. ההשפעות הישירות הן על שטחי מסחר בקניונים, כנראה עדר הפילים הלבנים, חנויות וקניונים מתרוקנים, הגיע גם אלינו. משם יותר אנשים מוצאים את עצמם מחוץ למעגל העבודה וכמובן מחוץ למעגל משלמי המיסים. אלו שנותרו ללא מקום פרנסה יפנו לביטוח הלאומי ויכבידו עוד יותר על הצלחת תכנית ההצלה שהשיק השר, או אולי יגרמו לכישלונה.

בריחת המוחות הטכנולוגיים

אבל סיפור הסיפורים הוא בתעשיות ההייטק. עלויות כוח האדם הגבוהות במקצועות הטכנולוגיים, מחסור בתחומי התמחות נדרשים – אלו גורמים לדחיפה חזקה של חברות טכנולוגיה ישראליות לצאת ולחפש את הפתרון בשדות זרים. אז מה רע בכך? אם אין מספיק עובדים במקצועות טכנולוגיים בארץ, נשלים בעובדים מחו”ל. אז זהו שלא! חברה שמוציאה את מרכז הפיתוח שלה להודו, או למזרח אירופה, רוסיה או אוקראינה, מתבססת שם. חברה כזו כבר לא תחזור לישראל.

שטף החברות הטכנולוגיות, מתוכנה ועד פתרונות חדשניים שונים – כולם מחפשים את המהנדסים המוכשרים, המהירים והזולים. הם כבר לא כאן בישראל, הם כבר לא שלנו! החברות הטכנולוגיות מוציאות בצורה יזומה, מהירה ונחושה את פעילותם למקומות אטרקטיביים יותר בעולם.

מה אנחנו נקבל?

נקבל אבטלה הנגזרת מהקמעונאות, שכן מוכרנים בחנויות, קופאיות בסופר אלו הולכים ומתמעטים, גם בגלל טכנולוגיה שמחליפה את תפקידם וגם בגלל שפחות לקוחות קונים בחנויות. נקבל אבטלה של מקצועות מתמחים שיוחלפו על ידי טכנולוגיה. נקבל ירידה בביקוש למקצועות טכנולוגיים בישראל ומה שנחשב נחשק היום, מה שסטודנטים נושאים אליו עיניהם היום, כשיסיימו ללמוד יהפוך פחות אטרקטיבי (תופעת מחזוריות מוכרת). אנחנו נקבל שוק שמצד אחד יש לו קטר הייטק (בתקווה שיישאר כזה), אבל הוא רק 10% מהשוק, ומצד שני שוק שנחלש, שמקצועות עבודה רבים וגם מקצועות הנדסיים נמחקו בו, ושהדרכים לתעסוקה התמעטו.

השוק הוא שוק בהפרעה, רב ממדית, חוצת ענפים ומגזרים. ההשפעות בו חריפות בין ענף לענף,
וקריאת המפה היום ושינוי דרכי ההתמודדות באופן מידי הם קריטיים להישרדות מול השינוי המתרחש.

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin

חברות טכנולוגיות מוציאות פיתוח מישראל: עולם בהפרעה, לא רק בקמעונאות

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin