עולם בהפרעה: השלכות רחבות של פעולה נקודתית | כניסת וולמארט לישראל

וול מארטתמונה: freepik

איך תשפיע כניסתה של וולמארט לישראל ואיך זה קשור לתופעת העולם בהפרעה? רמי יאולוס, מנכ”ל קבוצת נירם גיתן NGG עם תמונת המצב 

לאחרונה פורסם בגלובס שנתניהו הציע לבכיר בוולמארט להביא את הרשת לישראל. נתניהו רוצה לסייע לרשת להיכנס לישראל מתוך אמונה שזו תסייע בהורדת יוקר המחיה. האמנם – הורדת יוקר המחיה? או אולי משהו אחר?

בכל מקרה בואו נבחן את התרחיש הבא:

וולמארט נכנסת לישראל וגורמת לירידת מחירים. במקביל אמזון פותחת מרכז לוגיסטי גדול ומציעה אספקה באותו היום (Same day delivery). הישראלים נוהרים לענקיות הקמעונאות, שכן האחת מציעה מוצרים במחירים אטרקטיביים ואצל השנייה אתה מזמין באינטרנט ומקבל באותו יום וגם המחיר אטרקטיבי.

המחירים צונחים

מכירות הקמעונאים הישראליים יורדות גם הן וכתוצאה מכך נסגרות חלק מהחנויות ופדיון הקניונים יורד. עובדי מסחר מפוטרים – קופאיות, מוכרים בחנויות, חלק מאנשי השמירה והניקיון ועוד. האם זו הורדת יוקר המחיה? אולי להיפך.

אי הבחנה בשינוי היא קיצונית כשלעצמה

תופעת העולם בהפרעה שבו אנחנו כבר היום חיים, יוצרת מצב שבו כל פעולה, קטנה כגדולה, מתוך כוונה כלכלית אמיתית או מתוך כוונה אחרת – יוצרת אפקט שרשרת מהיר שיכול להביא לתוצאות, שבלשון המעטה ניתן לקרוא להן לא רצויות. האם גורמי הממשלה השונים מבחינים בשינוי הקיצוני החל בעולמנו או שהם עדיין מצויים ב”עולם כמנהגו נוהג”? שכן אי הבחנה בשינוי היא קיצונית כשלעצמה.

זמן התגובה לשינויים קצר עד אינו קיים. כל פעולה יכולה לגרור תגובת שרשרת בלתי צפויה. תהליכים כלכליים שפעלו עד היום כבר אינם רלוונטיים, התנהגות הצרכנים השתנתה והיכולת לבצע פעולה כזו אחרת, כל אלו השתנו לבלי היכר. הממשלה וכל גוף ציבורי אחר, חייבים להבין את השלכות העולם בהפרעה, ואולי להבין קודם כל שאינם מבינים. הממשלה צריכה לפעול ביתר שיקול דעת בפעולותיה, שכן בניגוד לעבר, לכל פעולה השלכות מידיות.

מה שהיה הוא לא מה שיהיה

נבחרים, באשר הם, חייבים להסתמך על גופי המקצוע ועליהם להנחות עבודת מטה שתגבש הבנה לגבי השינוי שחל ומה דרכי הפעולה האפשריות בעולם בהפרעה. לא ניתן להניח שפעולת עקיפה של גורם פוליטי תביא לתוצאה המצופה ואולי תביא לתוצאה הפוכה – בדומה להתערבות הממונה על ההגבלים בשוק האשראי. בהחלט יתכן שפעולה כזו או אחרת היא חיובית אך הסיכויים לנזק רחב עולים בשיעור ניכר ממה שהורגלנו לו עד כה.

בשורה התחתונה – העולם מצוי בהפרעה ומה שהיה הוא לא מה שיהיה.
גורם פוליטי המעוניין לקצר דרך, מסיבה זו או אחרת, עלול למצוא עצמו רושם על שמו כישלון צורב.

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin

עולם בהפרעה: השלכות רחבות של פעולה נקודתית | כניסת וולמארט לישראל

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin