העולם בהפרעה – השפעת הטכנולוגיה על תחומים שעליהם אולי לא חשבתם – חלק ראשון

בכל העיתונים הכלכליים ובכל הרשתות, דנים בהשפעת האינטרנט על הרגלי הצריכה המשתנים באופן כללי ועל רשתות האופנה שפושטות את הרגל, בפרט. אבל כשמערבולת ההפרעה מתגברת, מתרבים השינויים שאנו צפויים לחוות בחיי היומיום ואנו לא בהכרח מודעים אליהם. בחרנו לשתף, על קצה המזלג, בעשרה תחומים שהשינוי בהם צפוי לתת את אותותיו כבר בטווח הזמן הקצר ויסחף אותנו למערבולת:

1. ניקיון, תחזוקה, שיפוץ, גינון

עליית השימוש באמצעי תשלום אלקטרוניים צפויה לדחוק את המזומן כאמצעי תשלום עיקרי.

השינוי עשוי להגיע ממספר כיוונים והטבעי ביותר הוא, כמובן, הנוחות הכרוכה בהעברת הכספים ממקום למקום ומניעת הצורך לטרוח ולהוציא כסף מהבנק או מהכספומט. אלו מצמצמים את כמות הכסף בשוק ודוחקים אותו לשימושים שאינם מתאפשרים באמצעים אלקטרוניים. המעבר מכרטיסים מגנטיים, כאלו ואחרים, למכשירים סלולריים, יעצימו עוד יותר את המגמה. כיוון נוסף הוא רשויות המס, הצפויות לנוע בכיוון על מנת לאכוף, באופן מיטבי עבורם, את  גביית המיסים. כיום ההתנגדות בעיקרה פוליטית, אולם לא מן הנמנע הוא שהשינוי יתרחש והשימוש במזומן יוגבל מאד. מגמות אלו יביאו ענפים מוטי מזומן לעבור לשימוש באמצעים אלקטרוניים שהם, מטבע הדברים, מבוקרים יותר ולכן צפויה עליית מחירים בשירותים אילו.

דוגמא מעניינת ניתן לראות בסין, שם קבצני רחוב מדביקים QR Code על שלט הבקשה לנדבה מתוך הבנה שלרוב העוברים והשבים אין בידם מזומן. אם לשם הגענו, מה יעלה בגורלם של בעלי המקצוע השונים?

2. מרכזים טלפוניים

בשנים האחרונות גדלה מאד פעילות המוקדים הטלפוניים ורובינו מתרגלים לעשות שימוש בטלפון לצורך קבלת שירותים או אשר גם מתרבים והולכים. חלק מהפעולות כבר היום מופנות לשירות עצמי על- ידי הלקוח באמצעות מענה ממוכן. הטכנולוגיה לוקחת אותנו במהירות למציאות בה “בוטים”, בינה מלאכותית ופיתוחים נוספים יאפשרו שיחה מלאה עם מחשב המקנה תחושה של תגובה אנושית. קצב ההתפתחות המהיר משפיע מאד על תעשיה זו, המעסיקה נציגים רבים, בעלי מיומנויות בסיסיות יחסית, ואלו מוחלפים במהירות על- ידי אמצעים טכנולוגיים. עתיד תעשיית מוקדי מיקור החוץ כולה, והמועסקים על ידה, נמצא בסכנה בטווח הזמן המידי.

3. קמעונאות מזון

לא רק אופנה, גם מזון ניתן כבר היום להזמין באמצעות האינטרנט.

נכון, עדיין לקוחות רבים בעולם בכלל, ובישראל בפרט, אוהבים ורגילים ללכת למרכזי הקניות, על מנת למשש, להריח, לראות ולהשוות. אך התפתחות האספקה הישירה, נוחות ההזמנה מהבית ואחריות הספק למוצר הולכים ומתפתחים. אנו עתידים לראות מעבר הולך וגדל להזמנת מוצרים באמצעים דיגיטליים ואלו יסופקו ישירות לבית הלקוח עוד באותו יום. בראש המהפך הזה בעולם נמצאת אמזון אבל הקמעונאיות המובילות, המקומיות, עוסקות באינטנסיביות בדיגיטציה של התהליכים והן אלו שיוצרות את השינוי.

4. בתי מרקחת ותרופות

יגיד מישהו, איך? הרי תרופות דורשות מרשם רופא?! אז זהו שלא! רוב התרופות ניתנות ללא מרשם.

בנוסף, ההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת לנו בדיקת מרשמים באמצעים טכנולוגיים ומעבר לכך כבר היום יכול רופא מוסמך ומאושר על ידי מערכות הבריאות השונות להיכנס ולאשר מרשם למטופל ישירות במחשבי החברה. המשמעות היא רבת ממדים: ביטול מרשמי הנייר, תיעוד ממוכן ויכולת בקרה על פי תעודת הזהות. כל אלו, יביאו ליכולת אספקת תרופות ללא צורך בביקור בבית המרקחת וללא מעורבות של רוקח. תרופות ללא מרשם נמכרות כבר היום באמצעות האינטרנט על ידי מפיצים שונים וכנראה תהליך זה יתעצם מאד. רשתות ה”פארם” השונות “יקפצו על העגלה”, במוקדם או במאוחר, אבל הרוקחים?

5. רפואת משפחה

נכון, רופא המשפחה הוא גם יועץ ולפעמים גם פסיכולוג, ולאוכלוסיות מסוימות הביקור במרפאה הוא מרכיב בסדר היום האישי. יחד עם זאת גם עולם זה הולך ומשתנה, כבר היום רופאים רבים מצטרפים למרכזים רפואיים ונעזרים בשירותים שונים כגון קביעת תורים ושירותי הודעות. כל אלו לא היו עולים על דעתנו עד לפני מספר שנים. ככל שהטכנולוגיה מתפתחת מתאפשר הקשר מרחוק והאמצעים לאבחון ניתנים גם בידי בעלי מקצוע פחות מיומנים.

רפואה מהווה אמנם תחום רגיש, אך גם תחום הנמצא באופן קבוע בתת תקני כוח אדם. על כן, לא מן הנמנע שפעולות רבות ימוכנו או יועברו למטפלים שאינם רופאים. בכל מקרה רפואה מרחוק קיימת כבר כיום וכנראה שבשנים הקרובות תתפתח. במקרה זה, יקל הדבר על המחסור במשאבים מקצועיים ואף יגדיל את הביקוש לאחיות וסייעים ויקטין את משכי הזמן בהמתנה לטיפול.

אלו הם תחומים שכבר מוכרים לנו ושהשינוי בהם כבר החל ומתפתח. בחלק השני של המאמר, אציג תחומים נוספים ומפתיעים בהם יחול השינוי ועליהם אולי אפילו לא חלמנו… כנסו לקרוא

ספרו החדש של רם יאולוס, מנכ"ל נירם גיתן, עוסק רובו ככולו בעולם המשתנה במהירות שבו אנו חיים, וכיצד ארגונים ומנהלים צריכים להתקיים בתוך עולם שכזה, כאשר ברור שאי אפשר כבר להסיק רק מנסיון העבר על העתיד. ספר חובה למנהלים ומנהיגים. כנסו לרכישה

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin

העולם בהפרעה – השפעת הטכנולוגיה על תחומים שעליהם אולי לא חשבתם – חלק ראשון

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin