כלים לפיתוח מנהיגים בארגונים: מקרי בוחן מהעולם

לאחרונה אנו שומעים על חברות במשק הישראלי שנוחלות כישלונות עסקיים, עקב לקיחת החלטות עסקיות לא נכונות. מתוך הכישלון עולות מספר שאלות: האם מדובר בהחלטות לטווח הקצר או החלטות לטווח הארוך? האם הן נתקבלו ע”י מנהלים השואפים להשיג תוצאות לטווח הקצר או ע”י מנהיגים השואפים להוביל את החברה לטווח הארוך? לכבוד ט”ו בשבט, רמי יוסף – מנכ”ל משותף בחברת “יישום אנשים ותוצאות”, מתארח אצלנו בבלוג ומציג מקרי בוחן מהעולם וכלים לפיתוח מנהיגים בארגונים. מאחלים לכולנו שנה של צמיחה והצלחות!

כותב אורח בבלוג: רמי יוסף, מנכ”ל משותף בחברת “יישום אנשים ותוצאות”(*)

*חברת “יישום אנשים ותוצאות” תומכת במנהלים באמצעות שימוש במשחקים לעסקים מתקדמים, ומשתפת פעולה עם קבוצת נירם גיתן לפיתוח ויצירת מערכי הכשרה אינטגרטיביים ומתקדמים בארגונים בארץ ובעולם

מהו פיתוח מנהיגים?

פיתוח מנהיגים הינו אחד האתגרים החשובים ביותר בארגונים כיום: כיצד מכשירים מנהלים להיות מנהיגים, אשר יכולים להוביל את הארגון בראייה ארוכת טווח, כיצד להיות מנהיגים מתפקדים בעולם כאוטי ולאפשר תקשורת פתוחה, כיצד להיות מנהיגים המבינים את השפה העסקית ברמת הארגון ומעודדים חשיבה יצירתית בכל הרמות.

על מנת לתת מענה לפיתוח מנהיגות יש צורך בשימוש בכלי הדרכה ייחודיים. כאלה המבוססים על פרקטיקה ולא רק על תאוריה, על התנסות מבוססת סימולציה ככלי אמיתי, כזו המאפשרת למשתתפים ללמוד תוך כדי התנסות ולקבל משוב מידי. חברות רבות, בארץ ובעולם, נעזרות בכלים חיצוניים כדי להטמיע מיומנויות באופן הקרוב ככל הניתן לעולם האמיתי.

אתגר המנהלים

אחד הכלים המובילים בעולם לנושא הוא כלי סימולציה בשם *Executive Challenge, שפותח ע”י חברת ההדרכה הגלובלית Abilitie . כלי זה מאפשר להיכנס ל”תא הטייס” של חברה עסקית, במטרה להוביל את החברה ליעד ארוך טווח (כמו בטיסה טרנס-אטלנטית). במשחק נשאלות שאלות כגון: כיצד הייתם מתכננים את הטיסה? איזה מידע דרוש לכם? כיצד הייתם מתמודדים עם קשיי מזג אויר בדרך? אילו ממשקי תקשורת אתם צריכים עם מגדל הפיקוח? וכיצד הייתם מנהלים את צוות הטיסה? חברות רבות בעולם בחרו להשתמש בסימולציית ההדרכה Executive Challenge כחלק מתוכנית לפיתוח מנהיגות. בין החברות אשר השתמשו בכלי ההדרכה הייתה חברת Pitney Bowes שהיא אחת מה-500 Fortune. החברה רצתה להפוך את אנשי המכירות הבכירים למנהיגים עסקיים והעמידה לעצמה מספר מטרות מרכזיות:

• מיקוד בטווח הארוך – ממרכזי מכירות ויחידות רווח והפסד
• שיפור ממשקי תקשורת – ממיקוד בפרט למיקוד בשיתוף מידע בקבלת החלטות וראייה מערכתית
• חשיבת עסקית רחבה – לא רק ברמת היחידה העסקית אלא ברמת כלל היחידות הארגוניות
• מיקוד בתמהיל המוצרים הנכון לחברה – חשיבה פורצת דרך כיצד לשמור על יתרון יחסי מתמשך

התכנית כללה 125 מנהלים בכירים ובמסגרתה נעשה שימוש נרחב בכלי הסימולציה. המשתתפים נדרשו להגדיר ולבנות יעדים ומתווה לטווח ארוך, התמודדו עם אירועי אמת וקיבלו משוב מידי בנוגע להחלטות שהתקבלו. התכנית זכתה להצלחה רבה והשיגה את היעדים אשר הוגדרו ע”י החברה, בזכות השימוש בכלי ההדרכה והסימולציה.
כיצד לפתח מנהיגות בקרב מנהלים בכירים.

כלים לפיתוח מנהיגים

צילום: Shutterstock

כיצד לפתח מנהיגות בקרב מנהלים בכירים

דוגמא נוספת היא מחברת התרופות הגלובלית Lilly, אשר ביקשה לתת למנהלים חדשים הדרכה בתחום המנהיגות. האתגר שניצב בפני החברה היה פיתוח מנהיגות בקרב מנהלים מנוסים, מנהלים המגיעים מחברות שונות ובעלי גישות ניהול ותרבויות שונות. בין המטרות השונות אשר החברה הציבה לעצמה:

• פיתוח חשיבה עסקית גלובלית – החברה פרוסה בקרב מדינות רבות, היה צורך לתת למנהלים הבנה של חשיבה מעבר לגבולות המדינה שלהם
• מנהיגות תומכת תקשורת – כיצד לשפר את הממשקים בין המנהלים
• השגת יעדים – באמצעות תמיכה ביעדים של אנשים אחרים

במסגרת הסדנא המשתתפים השתמשו בכלי ההדרכה, תוך פיתוח למידת עמיתים. כל משתתף נמדד ודורג על-ידי שותפיו לקבוצה, וההחלטות אשר המנהלים קיבלו התבססו על הצלחה ותמיכה במנהלים אחרים בקבוצה.

לצאת מ"אזור הנוחות"

המשובים מן הסדנא היו מעולים ואחד המשתתפים העיד על כך שהסימולציה הוציאה את המשתתפים מאזור הנוחות. המשתתפים חוו ניהול של חברה עסקית במצבי לחץ, ולמדו רבות על המשמעות של: “להיות מנהיגים בתקופות קשות ומרובות משברים”.

*את סימולציית Executive Challenge מנחה בישראל חברת “יישום אנשים ותוצאות”, המתמחה בהנחיית הדרכות וסימולציות למנהלים.

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin

כלים לפיתוח מנהיגים בארגונים: מקרי בוחן מהעולם

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin