החירות להתאים את עצמנו למציאות בהפרעה | פסח 2018

בחג הפסח אנו בוחנים את ערך החירות גם בתוך הארגון. בתור מנהלים יש לנו את החופש להוביל שינוי, אך עם החופש הזה, חייבים להתקיים מספר תנאים הכרחיים על מנת לאפשר התאמה אפקטיבית לארגון כולו. לכבוד פסח 2018 נועם לזר, מנכ”ל נירם גיתן פתרונות הנדסה ארגונית, מציג 4 תנאים הכרחיים לקיום טרנספורמציה ארגונית במציאות של הפרעה
 

מצווה עלינו לספר ביציאת מצרים…

בליל הסדר מצווה עלינו ההגדה לחזור ולספר את סיפור יציאת מצרים, השינוי הדרמטי ביותר בחייו של העם היהודי.
היציאה מעבדות לחירות, אינה עוסקת רק בחירות עצמה אלה בתהליך (40 שנה במדבר…) ובהחלטות הגורליות שהעם, ובעיקר מנהיגיו, קיבלו מתוך השאלה: מה בכלל עושים עם החירות הזאת?

בין חציית ים סוף, דרך חטא עגל הזהב ולבסוף דרך קבלת עשרת הדיברות וכניסה לארץ המובטחת. כל החלטה שגויה, בכל צומת, טמנה בחובה את הסכנה להביא להכחדה, או להיווצרות של עם יהודי שונה בתכלית מההיסטוריה וההישגים בהם אנו כה גאים.

מכאן שעצם החירות היא רק נקודת פתיחה – תנאי הכרחי להיווצרות תהליך וליכולת לקבל החלטות שיקבעו את עתידנו. המעבר מעבדות לחירות, טומן בחובו תהליך התאמה אדיר למציאות משתנה. מעם שהיה מושפל ומנוהל תחת שוט ללא תחושת מסוגלות או בעלות על גורלו, לעם חופשי במדבר פתוח של אפשרויות ובחירות.

גם כשנעשו טעויות בדרך, תהליך ההתאמה – התגבשות חזון, מטרות והליכה אחר מנהיג, מתוך אמונה ועקרונות משותפים, ראוי שיהווה עבורנו השראה – וקו מנחה בבואנו להוביל שינוי והתאמה למציאות משתנה.

ובחזרה לימינו…

אנו חיים באחת התקופות המאתגרות שידע המין האנושי בהיסטוריה. העידן הדיגיטלי, יחד עם הטכנולוגיה והשפעותיה, מייצרים סופה של שינויים המחלחלים לכל ממדי החיים והארגון. לראשונה קצב השינויים הוא כה גבוה ובלתי ניתן לחיזוי, עד שכל סיפור מדע בדיוני עליו גדלנו – מתרחישים אופטימיים לעולם שמשרת אותנו ואין בו תאונות דרכים, ועד לאחרית הימים בסגנון השתלטות רובוטית הרסנית – הוא בגדר תרחיש סביר וטכנולוגית ניתן למימוש.

משוק עבודה שבו תפקידים נעלמים ותפקידים חדשים נוצרים, דרך מודלים חדשים, הפורצים לשוק ומשבשים ענפים כלכליים שלמים, ועד למלחמות סייבר ומאבקי ענק תת-קרקעיים בין מדינות ואימפריות בנות זמננו.

איך אנחנו – טאלנטים, מנהיגים וארגונים נבחר להתאים את עצמנו למציאות בהפרעה? מציאות שבה כל החלטה בכל צומת, עשויה להיות דרמטית לכושר ההישרדות שלנו לאורך זמן – היא שאלת השאלות ומעסיקה את רובנו.

ברמת הארגון השאלה האם צריך להשתנות, כבר מזמן לא רלוונטית. היא הוחלפה בבלבול וקושי מובנה סביב שאלת ה”מה” ובעיקר בשאלת ה”איך מובילים לשם”.

כאשר לא ניתן ללמוד מניסיון העבר ולחזות את העתיד מעבר לשנה-שנתיים, והדבר הקבוע היחידי הוא השינוי, או אפילו מערבולת שינויים, המיומנות הנדרשת ביותר היא יכולת ההתאמה לשינוי גם ברמת העובד הבודד, אולם בעיקר ברמת הארגון. ארגון הוא חיה מורכבת בהרבה מהאדם, ולכן כדי להוביל שינויים מהותיים, תוך כדי ניהול ה”שוטף”, חייבים להתקיים מספר תנאים הכרחיים וזאת כדי לאפשר התאמה אפקטיבית:

1. מנהיגות המבינה את חשיבות השינוי (עשויה לבוא מכל אחד ומכל מקום)
2. מודל קבלת החלטות המשלב אינטואיציה, “תחושות בטן” – ולא רק מדע מדויק
3. חשיבת Agile, המאפשרת תנועה מהירה והשתנות זריזה תוך כדי ניהול תהליך ארוך טווח
4. מתודולוגיה לניהול טרנספורמציה, תוך התייחסות לכלל הממדים הארגוניים

ולסיכום

החירות להשתנות היא רק נקודת פתיחה בתהליך, מה עושים איתה וכיצד כל ארגון יבחר להתאים ולסגל את עצמו (כאשר הטמנת הראש בחול אינה מהווה אופציה…), היא מרתקת, מאתגרת ואסטרטגית ממעלה ראשונה. כארגון שמטרתו והתמחותו המרכזית היא לתמוך בארגונים בהתאמה, באפיון וביישום השינוי הנדרש, אנו גאים ליטול חלק באתגר הבנייה ובהתוויית הדרך עבור לקוחותינו המגוונים.

מאחל לכולכם חג חירות שמח!!

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin

החירות להתאים את עצמנו למציאות בהפרעה | פסח 2018

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin