מה מעכב את כניסת הארנק האלקטרוני לישראל? רם יאולוס בראיון לגלי צה”ל

מהם היתרונות של הארנק האלקטרוני על פני השימוש במזומן או כרטיסי אשראי? מי דוחף לאמץ את התשלומים בסמארטפון ומי מנסה לבלום? רם יאולוס, מנכ”ל קבוצת נירם גיתן NGG בראיון ל”תכנית הכלכלית” בגל”צ

עודד לבינסון מראיין את רם יאולוס, מנכ”ל קבוצת נירם גיתן NGG. האזינו לראיון המלא או קראו את התקציר >>

מה מעכב את כניסת הארנק האלקטרוני לישראל?

הטכנולוגיה דוחפת את השימושים הרגילים החוצה כבר עכשיו. ברגע שחנויות יתחילו לאמץ טכנולוגיה דיגיטלית בתוך המרחב של החנות, וזה כבר מתרחש בכל מיני מקומות, אז היכולת לשלם בכרטיס אשראי תלך ותרד, ואנחנו נשתמש בסמארטפונים באופן טבעי.

מדוע ארנק האלקטרוני לא תפס? למה אנחנו לא מודעים לכך?

אני חושב שזה לא נכון לומר שהוא לו תפס, כי יש הרבה מדינות בעולם, שהשימוש בסוגים שונים של ארנקים אלקטרוניים כן נכנס.

האנושות ממשיכה עם כרטיסי האשראי למשל.

אתה מדבר על ישראל?

לא. בכלל. בעולם כולו. לא כולם רצים על ארנק אלקטרוני בסמארטפון שלו.

זה נכון שלא כולם, אבל אתה יכול לראות מדינות שלמות, שאתה כבר לא מוצא בהם אמצעי תשלום, שהם לא באמצעות סמארטפון. אתה כן רואה עדיין לא מעט מקומות שיש מזומן, אבל המזומן הולך לגזרות שלא משתמשים בתשלומים מבוקרים, אלא בעולם שלא רוצים לדווח בו. וגם זה הולך ופוחת. יש מדינות שלמות, לאו דווקא במערב, אלא גם במזרח, סין ואפילו רוסיה. במוסקבה אתה רואה אנשים משלמים באמצעות הסמארטפון. אבל זה לא המקומות היחידים. בנורדיות זה ככה, גם בארה”ב במקומות מסוימים. העסק הזה הולך ומתפתח, פשוט כי השימוש בסמארטפון הולך ותופס יותר ויותר מקום.

עד כמה הצמצום בשימוש במזומן ישפיע על כך שהארנק האלקטרוני יהיה יותר שכיח בשימוש שלו, אצלנו?

זה מספר דברים שהולכים ביחד. ככל שהטכנולוגיה יותר זולה, יותר ממומנת על ידי הגופים שמחדירים אותה, אם זה חברות אשראי והבנקים, ואם זה גורמים צרכנים כאלה ואחרים, אז מן הסתם יכולת האימוץ היא הרבה יותר מהירה. וזה ייקח טיפה זמן. לאו דווקא “גוגל פיי” היא זאת שתשנה את העניין. יש פה הרבה גורמים אחרים שמחכים.

הדבר השני זה הרגולציה, והאינטרסים השונים שלפעמים בולמים את היכולת של השינוי הזה להתרחש, כמו למשל הרצון להמשיך להשתמש במזומן. זה במפורש גורם שמעכב את המעבר. כרטיס אשראי הוא האלמנט שהכי מופץ בישראל, ודוחפים אותו. וכבר עכשיו חברות האשראי למיניהם, כבר יש להם את הטכנולוגיות.

יש את תקופת המעבר שהיא תקופה מורכבת כשלעצמה, כי בית עסק שעדיין באים אליו הרבה לקוחות עם כרטיס אשראי, וצריך להחזיק אצלו טכנולוגיה כזאת ועוד טכנולוגיה במקביל, יש לו מגבלה. אז ההחדרה של הטכנולוגיה החדשה לוקחת זמן. הדבר השני, רכישת הטכנולוגיה החדשה לוקחת סכום כסף משמעותי מבית עסק קטן, אז מן הסתם הוא עדיין לא מעוניין לאמץ אותה. זה הכל תקופתי. וזה לא ייקח הרבה מאוד זמן עד שאנחנו נתחיל לראות שינוי.

בנק ישראל מנסה לעודד את העסקים למעבר כזה, בגלל צמצום השימוש במזומן?

בוודאי שהאינטרס של בנק ישראל זה לייצר שוק מבוקר, שהוא יותר בטוח ויותר אמין, ויש פחות בעיות של כסף שחור ובעיות של הונאה, אבל עדיין לעודד במילים זה נחמד, אבל עסקים הם עסקים.

אנחנו עתידים לראות גם אצלנו את הסמארטפון מחליף את כרטיסי הפלסטיק?

אני חושב שאנחנו יכולים להגיד את זה בביטחון שזה יקרה. כמה זמן זה יקח? קשה לדעת, אבל זה לא הרבה.

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin

מה מעכב את כניסת הארנק האלקטרוני לישראל? רם יאולוס בראיון לגלי צה”ל

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin