מלחמה אבודה: מדוע נכשלה אובר בישראל?

יעל רידר
לאחר ניסיונות רבים של חברת הנסיעות המוזלות אובר לחדור לשוק הישראלי, בית המשפט החליט לצמצם את פעילותה בארץ. רמי יאולוס, מנכ”ל קבוצת נירם גיתן NGG, שופך אור על הבעיה האמיתית של אובר בישראל ומצביע על הצעד הבא בעולם הנסיעות השיתופיות
 

הניסיון להגביל כניסה של מודלים המבוססים על מגמות גלובליות כגון הנסיעות השיתופיות, נועד לכישלון. במקום להגביל, הרגולטור צריך לחשוב כיצד הוא ממנף את המודל החדש לטובת הציבור ולטובת קופת המדינה.

ממה חוששים במשרד התחבורה?

האם הם דואגים לגורלם של נהגי המוניות או שהם חוששים לקופת האוצר? בכל מקרה הבעיה המרכזית של שני הגורמים, גם נהגי המוניות וגם משרד התחבורה/האוצר, אינה אובר. אובר היא חברה המפעילה גורמים פרטיים לנסיעות ברכביהם, עדיין מדובר בגוף פורמלי המנהל מחזור עסקים, אותו ניתן להכניס למנגנון חוקים מסודר ולמסות באופן כזה או אחר או לסגור באמצעות צו בית משפט.

שלמו כפי יכולתכם

הבעיה האמיתית מתחילה כאשר מתקיימות נסיעות שיתופיות בהן אין החלפת כסף פורמלית, כאלו שהן עניין חופשי של אזרחים. תארו לכם אפליקציית טרמפים המאפשרת לנוסעים ומסיעים ליצור קשר ולהיעזר האחד בשני וכל זאת ללא העברה פורמלית של אמצעי תשלום, אלא לפי רצונם של המשתתפים בנסיעה, כאשר משתתפים בהוצאה לא משלמים. האם אפשר לומר למישהו שטרמפ אינו חוקי? את מה ימסו? הרי אין תשלום, כאמור לכל היותר מתחלקים בהוצאה.

נסיעות שיתופיות

צילום: שאטרסטוק

מה יגידו הישראלים

הישראלים שמתאהבים בקלות בטכנולוגיות מתערבות/מפריעות לא יאהבו שמונעים מהם אמצעים כגון אובר, ולכן נצטרך להמתין וכנראה לא זמן רב, עד שייצא מפתח צעיר עם אפליקציה חינמית שתאפשר נסיעות שיתופיות לטובת הציבור. אולי אותו מפתח ימכור אח”כ את האפליקציה לענק קמעונאי כלשהו מכיוון ש-4 מיליון משתמשים אוהבים את המוצר שלו ועל המודל העסקי יחשוב כל אחד בעצמו, ואולי בכלל לא נדרש מודל עסקי כי במקומותינו מספיק שאנחנו עוזרים למישהו “לא לשלם מס” או נלחמים ב”מפקיעי המחירים” או כל טרנד אחר.

If you can't beat them – Join them

בשורה התחתונה – יש דברים שאי אפשר ולא כדאי להילחם בהם ואם אי אפשר לנצחם – אולי כדאי להצטרף אליהם. המהלך הרגולטורי של חסימת אובר ירגיש אולי טוב לאיגוד נהגי המוניות, אבל זו טעות לחשוב שזו השורה התחתונה, וטוב יעשו כלל השחקנים אם יבינו שהצונאמי הזה גדול מכולם.

אובר וישראל כבר לא

צילום: שאטרסטוק

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin

מלחמה אבודה: מדוע נכשלה אובר בישראל?

אהבתם את המאמר, שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin