מאמרים ופרסומים
מאמרים
ופרסומים

ביום שאחרי: 5 עמודי התווך לניהול ארגון בעולם בהפרעה

ביום שאחרי הבחירות יתגלגלו ברחובות שלנו ברושורים ופליירים, שלטי החוצות יהיו עדיין  מכוסים הבטחות וסיסמאות וכולנו נחזור לשגרה. הנשיא יטיל על מאין דהו את הרכבת הקואליציה, אנו “נזכה” לעוד הצגה טובה יותר (או פחות) של סחטנות מפלגתית ובסופו של דבר תקום ממשלה שתצטרך להוביל את מדינת ישראל לעתיד ורוד, דרך סבך צפוף של קשיים ואתגרים והמון, המון דיבורים של פילוג ושנאה.

5 עמודי התווך לניהול ארגון בעולם בהפרעה

מדינת ישראל מהווה חלק בלתי נפרד מכלכלה הגלובלית. מהמרקם העדין שנקרא “עולם בהפרעה”, בו על מדינות להתמודד עם סוגיות של בריאות, חינוך, ביטחון, תעשיה ואיכות הסביבה.

למה הדבר דומה? לארגון בו ממונה הנהלה חדשה, בראשה עומד מנכ”ל. הסביבה- תחרותית ומורכבת, ועל העומדים בראש הארגון להוות אופציה מיטבית לצורך השאת ערך מירבי לכלל בעלי העניין. לכבוש את הפסגה כמותג נחשק, למשוך לקוחות נאמנים (וטאלנט) ולנהל הרגישות, אך בנחישות ארגון מצליח, לאורך זמן.

הנהגת מדינה דומה מאד לניהול ארגון עסקי וכבר מזה זמן שהעולם המשובש תובע שינוי ראדיקלי ואמיץ בתשובות לשאלה:” מהי מנהיגות”? או “מהו ניהול מיטבי

לטובת ראש הממשלה הבא , יהיה אשר יהיה , מצורפת תמצית מגמות נחקרות בנוגע לניהול הטוב ביותר בעידן של אי ודאות. זאת מתוך הנחה כי לא משנה מי בסופו של דבר יקבל עליו את המנהיגות והמובילות, טובת הארגון- מדינת ישראל ועובדיה- אזרחיה אמורה להימצא בראש סדר עדיפויותיו…

1. אסטרטגיה ותכניות עבודה

בכל הארגונים בעולם כיום מדברים על “אסטרטגית אוקסימורון”. הצורך להתנהל, בו זמנית, מול בעיות ה”כאן ועכשיו”- הדחוף, המציק, המיידי , בעולם עם הפרעות קשב מוצף בגירויים, ואל מול הטווח הארוך- התשתיות, שלאף אחד אין אף פעם זמן אליהן, אבל העתיד כבר כאן והזמן מתקצר. כל אסטרטגיה לטווח ארוך גוזרת תוכניות עבודה וקריטריונים לתיעדוף, וכל תכנית עבודה של: “כאן ועכשיו” , חייבת להיבחן דרך העיניים של העתיד. כך בביטחון, בבריאות, בתחבורה, בנושאי איכות הסביבה וכמובן בחינוך.

מסר מרכזי

לא ניתן לדבר על “או” “או” טווח קצר/טווח ארוך. מטפלים בקצר כאילו אין ארוך ובארוך כאילו אין קצר. וכן. זה אפשרי. בארגונים עושים את זה כל הזמן

2. ניהול שותפויות

העולם מורכב מדי על מנת להוביל לבד. אף אדם, מוכשר וחכם ככל שיהיה, איננו מסוגל להבין הכול, להכיל הכול, להיות בכל מקום ולהחליט על דעת עצמו. כפי הנראה תמיד היה נכון יותר לעבוד בצוותים, אולם כיום אין המדובר בnice to have , אלא ב must. בעולם העסקים מדברים היום על הביטוי Co Opatition – שיתוף פעולה בין מתחרים. ארגונים אשר בעבר היו מתחרים מרים, משלבים ידיים ומשתפים פעולה, במכרזים מול לקוחות של שניהם, בפיתוח דורות עתיד של טכנולוגיה, בשימוש באותו מאגר של טאלנט. גם אצלנו על מתחרים מרים מתקופת הבחירות לקום בבוקר, לשכוח ולסלוח ולשלב ידיים בבניית המדינה הזו. יש מספיק אתגרים לכולם

מסר מרכזי

חכם הודי בשם בגוואן רג’ניש אמר פעם כי האגו הוא כלי נפלא, בתנאי שכולנו זוכרים שהוא משרת- ולא אדון. “אגו בצד” קשה לכל מנהל ובוודאי לפוליטיקאים. מומלץ להסתכל על טובת הכלל ולמנות טאלנט, אנשי מפתח ומובילים, על בסיס קריטריונים של מסוגלות ומוטיבציות נכונות ולא על בסיס קשרים וקירבה לצלחות המפלג.

3. גיוון והכללה

בארגונים מובילים בעולם כגון מיקרוסופט, סיסקו, אינטל- ואחרים, מובא למרכז העשייה צמד המילים גיוון והכללה. גיוון של טאלנט אנושי ברמת מגדר, לאום, תרבות ורקע מקצועי, הכללה- “לעדכן גרסה” בתרבות הארגונית, כך שאותו טאלנט מגוון שמגיע אכן ייתן את מה שלשמו הגיע: תפיסת עולם אחרת, רעיונות “מחוץ לקופסה”, זוג ידיים עובדות שחסר ו”ראש” ייחודי, על מנת למצוא פתרונות חדשניים שאחרים לא חשבו עליהם, כי הם למדו להתבונן על המציאות דרך אותה משקפת. מדינת ישראל הינה מדינת מהגרים ויש בה מיעוטים, אוכלוסיות מלאומים שונים והמון ילודה שמביאה צעירים לשוק העבודה. זה היופי שבה וזהו אחד מהבסיסים לעוצמתה

מסר מרכזי

כבוד לשונות שיש פה. לשונות מפלגתית, מדינית, גילאית. למוצא, לדת, למגדר, למקום מגורים. מדינה שתשכיל לעשות שימוש בכל מאגרי הטאלנט שלה ולהביא כמה שיותר יכולת להגוונה, תהיה במקומות טובים יותר בתחרות העולמית. יש לנו בסיס מצוין, רק צריך למנף אותו!

4. אומץ, תעוזה וחשיבה מחוץ לקופסה

בעולם בהפרעה לא ניתן להתבונן אחורנית על מנת לקבל החלטות בנוגע להווייה העכשווית. מה שהיה הוא לא מה שיהיה, ויש הרבה חדש תחת השמש. לחשוב אחרת מכולם, לחשוב שונה מהמפלגה שלך, להתבונן על טובת הכלל ולא על טובת הסקטור, להחליט החלטות אמיצות שהמתנגדים הבולטים לשינוי נושפים לך בעורף, זו מנהיגות. העולם של היום זקוק למנהיגות אמיצה המסוגלת להוביל התנתקות מהמקובל, קריאת תגר על מה שהיה, תוך מינימיזציה של ביורוקרטיה והרבה שימוש בדם חדש. תנו לצעירים להוביל, לא במקום. ביחד. השלמה בין ניגודים. שוב אוקסימורון. אבל חי. בועט, ומלא תשוקה

מסר מרכזי

העולם שייך לאמיצים. אומץ קשה לכול מנהיג ולכל מנהל, אולם בסופו של דבר מי “שעשה” את ההצלחות הכלכליות הגדולות של ראשית המאה ה21 היו אותם מנהלים שקראו תגר על מציאות קיימת והביאו באומץ ובנחישות את “הדבר הבא”.

5. ערכים ותרבות

בכל הגופים הבודקים כדאיות בקניית חברות, לצרכי מיזוג, או רכישה, עולה, בשנים האחרונות, ההכרה כי מסד ערכים קוהרנטי ותרבות ארגונית אינן מילים בעלמא. נתונים אלו משפיעים, באופן ישיר, על מותג, משפיעים על אטרקטיביות הארגון מבחינת משיכת טאלנט (הכרחי להתפתחות ושגשוג) ולפיכך מהווים פקטור חשוב בהערכת השווי של החברה הנמכרת. שקיפות, הגינות, יושרה, אמון, שוויוניות ואתיקה, מהווים תנאי הכרחי לצמיחה ושגשוג של כלכלה וחברה בריאה ושווה.

מסר מרכזי

תרבות השיח של הבחירות האחרונות ובכלל של כלל הפוליטיקאים ובני משפחותיהם, מהווה נושא לאינספור דיונים באמצעי התקשורת וברשתות החברתיות . למה הדבר דומה? להורים (או מורים), בעלי סמכות, המהווים דוגמא אישית עבור ילדיהם ומתפלאים על היעדר הקשבה, מילה מכוערת, רכילות מרושעת והשמצות גדולות/קטנות, משחיתות את הילדים ומעלות את רמת האלימות בכל פעם לשיאים חדשים. הייתי מליצה על נאיביות בריאה.

ביום שאחרי הבחירות מומלץ לפתוח דף חדש. דף נקי. דף חלק. דף שעליו תיכתב ביחד המשך ההיסטוריה המפוארת של מדינת ישראל

מודל מוכנות לעולם בהפרעה

קבוצת נירם גיתן פועלת על בסיס מודל רק ערוצי למוכנות אירגונית.
המודלים המשמשים כבסיס לעבודה נבחרים בהתאמה למיקוד שנקבע.

 • Dataהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Disruptive strategyהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Sensing navigationהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Legacyהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Cultureהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Technologyהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Agilityהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Dataהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Disruptive strategyהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Sensing navigationהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Legacyהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Cultureהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Technologyהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר
 • Agilityהגדרת קלסתר המרכיבים המרכזיים הנדרשים למתן מענה אפקטיבי בתחום מוגדר